Ze všeho nejdříve Vás seznámím se třemi základními pravidly správné péče o vlasy, každé z nich sestává ze dvou neméně důležitých kroků. Věřte, je jednodušší to vše provést než to říct nebo napsat.
Jednotlivými pravidly i kroky Vás důkladně provedu a poté se budeme zabývat problematikou vlasové pokožky a i speciálním ošetřením vlasů, dokonce i projdeme společně trendy ve vlasové péči, lehce se dotkneme i trendy v účesech a možná Vás pobavím i zážitky z mé 17leté praxe v salonu a to i ze zahraničních prací a vystoupení.
Pochopitelně se mě můžete na cokoliv zeptat a rozvíjet tak tento projekt. Možná se Vám bude zdát, že se některé informace opakují, ale je to jen proto, že vše se vším souvisí a už ve slově „komplexní péče“ můžete nalézt toto propojení.
Nezapomínejte na to, že samotné vlasy jsou velmi jemná vlákna, kterým v podstatě škodí všechno…mytí, česání, kartáčování, foukání, žehlení, tupírování, lakování, gelování atd.atd.atd., ale musíme se mýt atp., takže záleží na tom ČÍM a hlavně JAK to vše děláme!!!
Vítejte ve světě „Správné péče o vlasy a jejich pokožku“ bez desiluzí, desinformací a mýtů…
3 PRAVIDLA:
1. SPRÁVNÉ MYTÍ A REGENERACE VLASŮ A JEJICH POKOŽKY
2. SPRÁVNÝ STYLING A FINISHING PŘED A PO ÚPRAVĚ VLASŮ
3. SPRÁVNÁ A ŠETRNNÁ ÚPRAVA VLASŮ
Jednoduché, viďte? Ale pod každým tímto pravidlem se skrývá mnoho důležitého, v čem velmi často chybují a to jak laikové tak i profesionálové.
V tomto díle se postupně prokoušeme 1. Pravidlem!
Pod pojmem „Správné mytí a regenerace vlasů“ je potřeba vidět podstatný fakt, že je nutné při KAŽDÉM mytí používat vždy MYCÍ LÁZEŇ (lidově řečeno šampon) a OPLACHOVOU REGENERACI (dle potřeby kodicionér nebo masku).
Mycí lázeň – šampon- by měla být vždy určena hlavně s přihlédnutím na vlasovou pokožku, protože NIKDY NEUMÝVÁTE VLASY, ale hlavně pokožku. Vlasy se umyjí při oplachování dobře naemulgované(napěněné) směsi šamponu s dostatkem vody. Pokud je vlasová pokožka v dobrém stavu, což určí jen a jen profesionál s dostatkem zkušeností a informací a pokud možno i s profesionálním přístrojem na diagnostiku, tehdy můžete společně zvolit i šampon určený na typ vlasů a jejich potřebu cílené regenerace!
MYTÍ probíhá takto:
Důkladně si vlasy od pokožky NAMOČTE proudem příjemné teploty vody(ne horké ani studené), až se dostatečně všude dostane voda. Poté si dejte do dlaní přiměřené množství šamponu, promněte jej do prstů a snažte se jej stejnoměrně APLIKOVAT K VLASOVÉ POKOŽCE (to platí i u šamponů určených na typ vlasů, protože dobré profesionální šampony jsou vesměs hypoalergenní a citlivě omývají všechny typy pokožky) PŘIDEJTE VODU a začněte emulgovat (pěnit) bříšky prstů od pokožky, po chvíli přidejte opět vodu, NIKDY NE ŠAMPON! Pokud byly vlasy a pokožka příliš znečištěná, částečně opláchněte šampon a proces opakujte. Pravda je, že lepší je dobře umýt jednou než dvakrát a blbě!
Při mytí „NEDRCHLETE“ VLASY DOHROMADY v jednu velkou pěnící masu, spíše vstupujte bříšky prstů k pokožce a pokud chcete změnit místo a pozici rukou natáhněte vlasy do směru přirozeného růstu vlasů. Dlouhé vlasy by se měly vždy mýt v lehkém záklonu a ne v předklonu. Jednoduše proto, že správný šampon otevírá strukturu vlasů (neklouže!!!) a vy se tak vyhnete jejich zacuchání!
Při oplachování vodou volnou rukou odkrývejte v zónách od nejvyššího bodu hlavy v této poloze mytí a směřujte proud vody od pokožky do délek vlasů a jako byste ještě chtěli dopěnit zbytky šamponu, což vede ke kvalitnímu odstranění zbytků šamponu z pokožky. Pokud je napěněná emulze dobře vypláchlá, z vlasů jemně vymačkejte nadbytečnou vodu.
Do celých dlaní rozetřete přiměřené množství regenerace (kondicionér nebo maska) a aplikujte je do celých délek vlasů po směru jejich růstu (směr od kořínků do konečků) a lehce regeneraci stejnoměrně vmasírujte do vlasů. Poté vlasy vhodným kartáčem nebo hřebenem rozčešte a můžete důkladně opláchnout. Postup oplachování je stejný jako u oplachování šamponu, a to cíleně od pokožky do konečků vlasů. Pak rukama stáhněte nadbytečnou vodu a jemně vymačkejte do ručníku zbývající vodu tak, aby vlasy zůstaly stejnoměrně vlhké, ale ne příliš mokré, aby z nich voda ještě kapala. Opět „NEDRCHLETE“ vlasy, poškodili byste jejich strukturu. Nakonec vlasy znovu rozčešte vhodným kartáčem nebo hřebenem.
Asi nejčastějším termínem v AL PORADNĚ je „pokožka“, asi se přejmenuji na „AL POKOŽKA JURNYKL“ chááá!
Pojďme společně ještě v tomto dílu vyvrátit některé mýty správného mytí vlasů a vlasové (chááá) pokožky.
* „Šampon by měl hodně pěnit!“
* Šampon by měl dostatečně pěnit, což záleží spíše na znečištění vlasů a jejich pokožky, na způsobu emulgace (pěnění), které zajistíte přidáním dostatečného množství vody a rychlým pohybem prstů ruky při mytí a tak Vám vznikne velmi jemná napěněná hmota, která je jakoby dost naředěná, což se může jevit jako ne úplně dostatečná pěna, na kterou je člověk zvyklý u saponátů při mytí podlahy atp. Ale umýváme si přece pokožku a vlasy, proto ten rozdíl!
* „Pokud chcete, aby Vám vlasy vydržely co nejdéle v objemu, nepoužívejte masku na vlasy, tu si nechte na víkend, ale jen kondicionér“ nebo „Na jemné vlasy stačí jen dobrý šampon a vlasy Vám nebudou plihnout“ a v neposlední řadě „Když chcete jemné vlasy dobře rozčesat, ale nechcete, aby Vám ztratily objem, aplikujte po šamponu NEOPLACHOVÝ kondicionér“!!!
???Za tyhle bláboly bych nejraději střílel, ale jelikož už jsem dost starý, trpělivý a soudný, rád budu dál šířit logické pravdy, které nebudou nahrávat komerčním firmám, jejich vlastníkům a všudypřítomným obchodním řetězcům.¨???
*Věc se má tak. Na povrchu vlasů je vrstva, tzv. kutikula, což jsou šupinky, které se navzájem překrývají, rostou v jednom směru, který je od kořínků po konečky vlasů a chrání vnitřní strukturu vlasů, aby si zachovaly vitalitu, pružnost a hydrataci. VLIVEM CHEMICKÉHO (oxidace vlasů způsobené nejen barvením a odbarvováním, nevhodnými stylingovými produkty, ale i oxidací způsobené obsahem volných radikálů a oxidantů v ovzduší a vodě) A MECHANICKÉHO OPOTŘEBENÍ kutikuly vlasů dochází k jejímu otevření, narušení až ztrátě kutikuly. Při aplikaci vhodného šamponu se mají šupinky kutikuly pootevřít, vlas se tak jemně očistí a po aplikaci vhodné REGENERACE (KONDICIONÉRU nebo MASKY) se struktura vlasů uzavře, jakoby uzamkne pracně dodané výživné látky do vlasu a ten je tak optimálně chráněný před vnějšími vlivy. KONDICIONÉR je tedy určený spíše na vlasy v dobré kvalitě, které mají neporušenou vrstvu kutikuly a MASKA se aplikuje spíše na velmi porézní vlasy a vlasy s narušenou vrstvou kutikuly. Proto je NEZBYTNĚ NUTNÉ!!! používat oba produkty = šampon i regeneraci!!!
Kvalitní profesionální masky Vám nemohou zatížit vlas i když se používá po každém mytí!!!
Neoplachové kondicionéry zatím NIKDY plně NENAHRAZUJÍ OPLACHOVOU PÉČI a působí spíše kontraproduktivně a to zejména u právě jemných vlasů. Jejich použití je jako třetí v řadě po šamponu a regeneraci a udržují nebo optimalizují strukturu vlasu v potřebě hydratace.
Mohli byste namítat, že by bylo v tom případě lepší používat produkty, které zajistí trvalé uzavření kutikuly. Chyba lávky přátelé, takové produkty obsahují chemii, která se vrství na vlasech a ikdyž se Vám zdá, že jsou vlasy lépe rozčesavatelné a dokonce lesklé, při jejich používání dochází k dlouhodobému zatížení vlasové struktury, kdy se tento proces nedá snadno zvrátit. Obecně platí, že trvá 30-35aplikací – mytí správným šamponem, než se optimálně vlas od těchto chemických látek vyčistí. Tzv. PEELINGOVÉ ŠAMPONY nikdy tento proces nijak zvlášť neurychlí, protože se ta nevhodná chemie váže na vlas na základě chemických procesů, kdy se navzájem spojí určité ionty a chemické látky, tento šampon by musel být na takové bázi, že by chemické reakce zvrátil a to i u různě navrstvených chem.látek a co chudák skutečná struktura vlasů??? Nebo „ČISTÍCÍ ŠAMPONY“, ty, pokud kvalitní, mají vyšší PH (8-9) a dokážou také do určité míry vyčistit vlas, ale spíše od nánosů nevhodných stylingových produktů a opět ty vrstvy nepřirozených obalů na povrchu vlasů z nekvalitních šamponů a kondicionérů jen pramálo odstraní v dostatečné míře.
Pokud se Vám snadno vlasy rozčesávají už po šamponu, je to NEVHODNÝ ŠAMPON a raději ho urychleně vyměňte. Je to známka právě použitých chemických látek, které Vám téměř trvale plášťují a betonují tak strukturu vlasů.V případě, že tak v tuto chvíli o své vlasy nekvalitně pečujete, počítejte s tím, že se do Vašich vlasů nedostane voda a další potřebné výživné látky a dokonce i optimálně barvící či odbarvovací produkty a to vede k NEEFEKTIVNÍMU ZPRACOVÁNÍ VLASŮ, STÁLOSTI ÚPRAVY VLASŮ, VYMÝVÁNÍ BARVY Z VLASŮ, PODPOŘENÍ ULPÝVÁNÍ PROOXIDAČNÍCH CHEMICKÝCH LÁTEK, ZNÁSOBENÍ MNOŽSTVÍ VOLNÝCH RADIKÁLŮ A OXIDANTŮ a dokonce i ZHORŠENÍ BAKTERIÁLNÍ MIKROFLÓRY VLASOVÉ POKOŽKY atd. atd.
Mějte na paměti, že tím ovlivňujete celkové zdraví Vašeho organizmu a často dochází i právě přes vlasovou pokožku díky těmto chem.látkám dokonce i ke změnám hladin hormonů v těle a zvýšení toxicity některých orgánů!!!
A poslední blábol:
„Rozčesávat vlasy až po umytí, nikdy ne s kondicionérem??!!“
*To snad nemůže myslet nikdo vážně!!!??? Logické je vlasy rozčesávat, když klouzají a to tehdy, když je jejich struktura uzavřená a právě s aplikovaným kondicionérem nebo maskou se tak činí nejlépe a zároveň Vám to zajistí i optimální rozprostření výživných látek po celých délkách vlasů. Takže ROZČESÁVAT HLAVNĚ S APLIKOVANOU REGENERACÍ!!!
Říkal jsem Vám, že je snažší správně vlasy a pokožku umýt, než to říct nebo napsat, popř.přečíst…chááá…
Celý proces mytí trvá 3-5minut a nezabere Vám tak mnoho času, jak si myslíte, ale záleží jen na Vás a vašem kadeřníkovi, jaké zvolíte produkty, které to vše zefektivní a usnadní.
Tento díl je rozsáhlejší a snad jste dočetli až na konec, ale informace o správné péči o Vaše vlasy, pokožku a účes, je v dnešní době ta nejdůležitější komodita, za kterou byste měli u svého kadeřníka platit. Ne, jak je tomu v častých případech, že platíte za regionální bulvár „Kdo, kde, s kým a jak často dělal to nebo ono“.
Možná proto, když pak jako profesionálové vyjdeme do ulic, vidíme neupravené, zanedbané, kýčovité, nemocně vyhlížející a v podstatě nešťastné, smutné dívky a ženy, které vypadají ve výsledku s určitými odchylkami všechny stejně. Jste ŽENY a vaším úkolem je tenhle svět zkrášlovat.
Víte co je nadčasový trend a estetická krása?
Přece upravená žena, která vypadá svěže, zdravě, šťastně a přirozeně svá. A to neznamená jít do extrému, ale najít svou přirozenost, která odráží Váš naturel a temperament a i Váš životní názor a filozofii.
Vzhůru do práce! Život volá!!!
Příště se zorientujeme, proč je důležité používat styling a finishing a jak jej dobře zvolit.
Snad to nebude takový rozsáhlý elaborát a dojde třeba i k úsměvným momentům z praxe, ale pochopte, mytí je základ!
Komentujte, sdílejte a šiřte jak je libo! Vaše dotazy rád zodpovím, když budu znát jejich odpověď…
Váš AL… (Aleš Jurnykl, alatelier.cz)