V tomto článku se dozvíte na kterých 5 otázek nesmíme zapomínat, abychom odvedli dobrou práci při barvení vlasů. Často jedna z těchto nepoložených otázek může způsobit menší či větší katastrofu a přidělat nám práci a klientce starosti. Jak my, tak i klientka můžeme přijít o peníze a zbytečně si zkomplikovat život. Jaké otázky to jsou?
Když přijde klientka do salonu, nevíme přesně co se dělo s jejími vlasy před návštěvou našeho salonu. Ať už bezprostředně, tak v horizontu týdnů či měsíců. Začneme se tedy ptát a tím se dozvíme odpovědi, které potřebujeme. Tyto otázky pokládáme jak před stříháním, tak i před barvením vlasů. I já sama na ně někdy zapomenu, zvlášť, když jsem ve stresu nebo naopak když jsem v přílišné pohodě, například když klientku znám 🙂
Možná by nebylo od věci si tento seznam vytisknout a dát klientce vyplnit, společně s kontaktními údaji a souhlasem s provedenými a domluvenými kadeřnickými úkony.
Samozřejmě existují ještě další úkony, které musíme před barvením udělat my, ale v tomto článku jsem se chtěla zaměřit na otázky pro klientku. Proč nás zajímají odpovědi na tyto otázky? Rozebereme jednu po druhé.
Některé vlasy mohou být velmi poškozené, ale když je klientka například vyžehlí, vypadají mnohem lépe. Díky skutečnému stavu vlasů se budeme lépe rozhodovat, co můžeme s vlasy dělat. Naopak vlas, který není mechanicky uzavřený teplem (kvalitní foukaná, šetrné žehlení), vypadá „zničeně“ a roztřepeně, i když takový být vůbec nemusí. Také si touto otázkou budujeme prostor pro vzdělávání klientky v péči o vlasy (v tomto případě způsobu tepelné úpravy).
Abychom mohli udělat dobrou diagnózu vlasu, musíme vědět, zda klientka používá šampon, kondicionér a styling a samozřejmě také jaký. Tady je velká škála, co klientky používají, od levných a velmi škodlivých produktů z drogerie, přes kvalitní a profesionální výrobky z kadeřnictví, které jsou ale stále plné často škodlivé chemie, po přírodní a certifikované přípravky nebo dokonce no poo metodu. Tady platí pravidlo, že se klientce nevysmíváme, ani nezpochybňujeme její volbu, ale nabídneme podle nás vhodnější řešení a hlavně vysvětlíme proč. Pokud sami nedokážeme uspokojivě vysvětlit proč a jen nabízíme ten „náš“ přípravek, nemusíme být považováni za profesionály a popravdě právem.
Tato otázka může znít divně, ale hned ji vysvětlím. Jak? Jak dlouho si namáčíte vlasy před tím, než nanesete šampon, jakým způsobem si nanášíte šampon, jakým způsobem používáte kondicionér, jak dlouho vlasy oplachujete, jak teplou vodou? Čím? Pokud jsme dostali odpověď v předchozí otázce, jen si potvrdíme, že jsme ji zachytili a víme. Kde? V Praze je například mnohem tvrdší voda než jinde. Klientka může bydlet na vesnici nebo ve městě. Také se zajímáme o to, jestli se klientka umývá předklonu nad vanou, ve sprše či ve vaně. I toto může ovlivnit kvalitu jejích vlasů.
Je důležité vědět, zda se klientka barvila v salonu, doma nebo zda používala například hennu. Potřebujeme vědět, jestli si barvila pouze odrosty, nebo pokaždé celou délku vlasů, kdo a čím vlasy barvil, jak často, kdy naposledy. Také jestli neprošly vlasy v posledním půl roce až roce několikrát velkou změnou, jako například odbarvením a následným přebarvením na tmavo, případně jestli nemají za sebou nějakou nepovedenou trvalou či melír. S takovými vlasy se samozřejmě pracuje jinak, než s těmi nepoškozenými (nebarvenými hennou). Pokud se klientka barvila hennou, která obsahovala indigo (tu obsahují ty tmavě hnědé a černé odstíny), je velmi náročné vlasy zesvětlit.
Potřebujeme vědět, co klientka očekává a to, co nejpřesněji. I mě se mnohokrát stalo, že to, co já vnímám jako šedou, vidí klientka jako modrou, to, co já vidím jako čokoládově hnědou, vidí klientka jako černou a to, co já považuji za oříškovou, vidí ona jako zrzavou. Sto lidí, sto chutí, sto názorů. Klientka nerozhoduje o tom, kterou barvu vezmete do ruky, protože často musíme barvy míchat nebo použít o odstín tmavší či naopak světlejší, abychom dosáhli požadovaného odstínu. Je ovšem na ní, aby si řekla, co se jí líbí, co by chtěla a co očekává. Pokud to chce nechat na vás, je to v pořádku, nicméně i tehdy klientce pokládám doplňující otázky a konzultuji s ní, co bych chtěla udělat.
Tohle je samozřejmě jen začátek a diagnóza má další pokračování, nicméně bych se v každém článku ráda věnovala jen určité specifické části. Tentokrát jsme se tedy zaměřili na 5 otázek, které bychom měli položit klientce před barvením vlasů.
Doufám, že vám tento článek pomohl připomenout to, co určitě všichni znáte a možná jste se dozvěděli i něco nového. Budu ráda, když se o to se mnou podělíte do komentářů.
Hanka