Henna, cassie, indigo a další byliny

Vše, co potřebujete vědět o barvení rostlinnými barvami

Kapitola 1: Co je to Henna?

  • Henna, lawsonia inermis, je rostlina. Jedná se o velký keř nebo malý strom, který roste v horkém suchém klimatu. Existují důkazy, že hena byla pravidelně používána k barvení vlasů v Egyptě už před pěti tisíci lety a podle některých zdrojů mohla být používána již před osmi tisíci lety v Jerichu. Henna udržovala vlasy zdravé a barvila je, používala se i na barvení/krytí bílých vlasů.
  • Listy Henny jsou sklizeny, usušeny a pomlety na prášek. Při smíchání s mírně kyselou kapalinou barví henna kůži, vlasy a nehty do měděno-červeno-hnědé barvy v závislosti na barvě vlasů.

Zdroj: wikipedie

  • Listy henny mají červeno-oranžovou molekulu barviva lawsonie. Jsou obsaženy v mladých listech, v centrální žíle listu. Listy Henny obsahují 1% až 4% barviva v závislosti na klimatických a půdních podmínkách. Listy s nižším podílem barviv jsou sklizeny, nahrubo namlety, prosívány a následně prodávány do průmyslu, který se zabývá barvením vlasů.
  • Rostliny s nejvyšším obsahem barviva, nejlepších pět procent plodiny, jsou jemně rozemlety a prosety. Tato henna je pak nejčastěji používána k aplikaci vzorů na kůži, které se používají k oslavám v severní Africe, na Středním východě a v jižní Asii. Toto je nejkvalitnější, tzv. Body art quality (BAQ) henna. BAQ henna je také skvělá na vlasy, protože tento jemný prášek se snadněji vyplachuje a barví vlasy bohatší a sytější barvou.
  • Henna byla nejvíce pěstována a používána v oblastech Egypta, Asie a Indie. Henna byla používána a milována ženami v těchto oblastech po tisíce let. Henna neroste v Evropě ani v Americe a nikdy zde nebyla široce používaná.
  • Ačkoli henna roste ve více zemích a vždy je pouze v jedné barvě, existuje řada odstínů barvy založené na klimatu a půdě, kde se pěstuje. Některé henny mají vyšší obsah barviva než jiné. Nejvyšší obsah barviva obsahuje henna z nejhorších, suchých klimatických podmínek.
  • Některé komerčně vyráběné "henny" jsou nabízeny v řadě barev jako například "brown henna", "Strawbery blond henna", "black henna" a tak dále. Rozsah barev se dříve často vytvářel přidáním syntetického barviva, metalické soli a dalšího rostlinného barviva. Někdy byly přidávány k maskování nekvalitní henny. Kvalitní hennová směs v sobě neobsahuje žádné tyto chemikálie. Kvalitní henna je čistá, 100% a s nejvyšším obsahem barviva ze sklizně.
  • Společnosti, které tvrdí, že vytváří širokou škálu hennových barev se 100% hennou a to jen s použitím henny z různých zemí nebo pomocí kořenů, kůry nebo jiných částí henny, aby dosáhly svých barev, často lžou. Henna má pouze jednu molekulu barviva, bez ohledu na to, z jaké země pochází. Lawsone se vyrábí pouze ve velkých množstvích v listí henny. Neexistují absolutně žádné rostliny jako "černá henna", "červená henna" a "neutrální henna" a žádné části rostliny henny "černá" nebo "neutrální". Rozličných barev lze dosáhnout pouze mícháním henny s dalšími barvícími či pečujícími složkami typu indigo, cassia a další bylinky.

Kapitola 2: Jaké je složení rostlinných/hennových barev a proč jsou nabízeny v různých odstínech?

  • Vždy kupujte jen takovou přírodní rostlinnou barvu, která má uvedené složení!

Dejte si pozor na některé komerčně dostupné "henny", které se dodávají v odstínech jako jsou černá, hnědá, kaštan, blond a tak dále, jsou často směsi henny a dalších příměsí (poznámka překladatele: Mnoho barev na našem trhu obsahuje pouze směs henny, cassie, indiga a bylin bez přidané chemie). Aby výrobci vytvořili tuto řadu barev, berou často hennu nižší kvality a přidávají k ní toxické sloučeniny metalické soli, chemická barviva a dalších složky, dokonce i para-fenylendiamin! Tyto přidané složky často nejsou uvedeny, protože země původu nevyžadují žádné prohlášení o složení kosmetiky a poté, co jsou vyvezeny na západ; neexistuje požadavek, aby byly přísady deklarovány. Tyto předbalené barvy jsou často označovány jako "přírodní bylinná barva /henna". Toto je velmi zavádějící, neboť to nejsou čistě přírodní produkty a jsou plné chemikálií. (pozn. překladatele: V ČR musí být na balení uvedeno složení, kupujme tedy takové značky, kterým důvěřujeme).

  • Některé firmy s pomocí metalické soli mění a upravují barvu namísto použití nejvyšší kvality henny.

Sloučeniny henny a metalické soli mohou katastrofálně reagovat se syntetickým barvivem na vlasy, což může vážně poškodit vaše vlasy. Nejčastěji používaným materiálem jsou:

  • octan olovnatý (ostatní názvy: Plumbum aceticum, Lead(II) acetate, Blei(II) acetat),
  • dusičnan stříbrný (silver nitrate), 
  • měď (copper),
  • nikl (nickel),
  • kobalt (cobalt), 
  • vizmut (bismuth) a
  • metalická sůl (iron salts).

Barviva s octanem olovnatým postupně ukládají směs sulfidu olova a oxidu olova na vlasových vláknech. Když uslyšíte, že henna obsahuje "kov", "olovo", nebo uvidíte, že zanechává vlasy “křehké" a velmi snadno kryje vlasy, je to důkaz o směsi henny a toxických látek.

  • Použití zesvětlovacího prášku, permanentní barvy a trvalé v kombinaci s barvamikteré obsahují metalické soli,

mohou mít pro vlasy katastrofální důsledky. Mohou mít za následek zelené, fialové nebo úplně spálené vlasy. Kvalitní henna neobsahuje kovy, metalické soli ani olovo a "neproniká do vlasů." Molekuly jsou čisté, ve vlasu se váží na keratin a dělají vaše vlasy silné, pevné, pružné a zároveň hedvábně jemné!

  • Jak zjistíte, že je vaše hennová barva na vlasy mix, plný toxických látek a metalické solí?

Pravděpodobně to bohužel nebude uvedeno na štítku...

  • Vezměte si vlasy z vašeho kartáče na vlasy,
  • aplikujte na vlasy směs peroxid vodíku a amoniaku (30 ml 20vol. peroxidu a 20 kapek 28% amoniaku, to bývá obvykle ve směsi chemické barvy na vlasy), nebo něco jiného, čím si obvykle chemicky zesvětlujete či barvíte vlasy,
  • je-li v barvě, kterou používáte, olovo, vaše vlasy okamžitě změní barvu
  • pokud je v barvě, kterou používáte, dusičnan stříbrný, nedojde ke změně barvy vlasů. Dusičnan stříbrný však zanechává na vlasech zelené odlesky,
  • pokud je v barvě, kterou používáte, měď, vaše vlasy se začnou okamžitě zahřívat, budou horké a začnou smrdět, po chvíli se vlasy nenávratně zničí (rozpadnou)

Není divu, že některé rostlinné/hennové barvy byly a jsou špatné, se všemi těmi neuvedenými složkami mohou vážně poškozovat vlasy.


Kapitola 3: Trochu z historie henny a barvení vlasů 

  • Odstíny henny, které se nazývají "černá henna", "hnědá henna" a "neutrální henna" existují pouze z důvodu utajování a zmatku v historii barvení vlasů hennou. V době, kdy existovaly dobré obchodní vztahy mezi severní Afrikou, Středním východem a Evropou, byla henna jedno z mála zboží, s nímž se obchodovalo. Evropa byla příliš chladná, aby zde henna a indigo rostli, takže technologie využívání těchto rostlin jako barviva na vlasy nebyla známá. Až donedávna pocházela většina henny, která byla vyvážená na západ jako barvivo na vlasy, z Egypta.
  • Na konci 19. století používaly ženy z Istanbulu a Smyrny přibližně 15 000 liber henny ročně jako barvivo na vlasy. Hlavní výrobci byli Boyadgian, Sohandgian, Tahiz a Karagheosian, kteří měli obchody na hlavním tržišti/bazaru. Většina produktů na barvení vlasů byly směsi henny a jiných materiálů, dělané tak, aby se vyrobila řada odstínů. Vzorec jejich výroby byl důkladně střežen tajemstvím, ale byly to sloučeniny dubové mízy, henny, kamence, cukru, síranu železnatého, síranu měďnatého, antimonu, kořenů, řešetláku a parfémů.
  • Tyto složky byly převzaty z hedvábného průmyslu a mohly způsobovat, že byly vlasy zkřehlé či změkčené stejně, jako hedvábí. Jednalo se o první složeniny henny, které se dostaly, společně s čistou hennu a Indigem, na trh. Na těchto produktech nebylo žádné prohlášení o složkách, protože to v té době to nebylo požadované, takže nikdo nemohl říct, co vlastně kupuje. Každé barvivo na vlasy bylo nazýváno "henna", bez ohledu na to, co obsahovalo.
  • Když evropští diplomaté a obchodníci cestovali do zahraničí, pobývali společně s jejich hostiteli z Turecka, Egypta, Íránu, Maroka, Alžírska, Indie a dalších zemí. Když přišel čas na koupel, šli společně do veřejných lázní. Tyto lázně, v arabštině tzv. "Hammam", byla krásná a relaxační místa, kde si lidé po většinu dne dávali koupele, oslavovali s přáteli, sdělovali si klepy, dostávali masáž a byly jim ošetřovány vlasy. Dobře postavení muži si upravovali vlasy a vousy a nechali je barvit hennou a indigem pro zvláštní příležitosti.
  • Někteří západní cestovatelé byli zděšeni, když viděli svoje vlasy, vousy a knírky slepené zelenou pastou, ale neměli odvahu říct holičovi "Stop! Co je to hnus? ". Když byla tato smradlavá pasta spláchnuta, uviděli, že jim nejen zmizely bílé vlasy, ale navíc ještě zůstaly lesklé a zdravé. Tento fakt zaznamenávaly ve svých denících, ale ve skutečnosti neměli ani ponětí, co  je tato zelená smradlavá pasta zač.
  • Ve veřejných lázních byly dny mužů a dny žen. Ženy musely do hammamu jít alespoň jednou za měsíc, aby si krátce po své menstruaci vyčistili tělo. Ženy si připravily svou speciální směs henny noc předtím, než šli do lázně. V hammamu bylo spousta času a ony si vzájemně pomáhaly barvit ruce a vlasy hennou a indigem, a také si s pomocí henny barvily prsty, nehty a chodidla.

  • Evropští cestovatelé sebou na cesty často vozili malíře nebo fotografa, aby mohli zaznamenat exotický svět. Přivezli pak domů obrázky krásných koupelen, žen s dlouhými, lesknoucími se vlasy a mužů s blýskavými černými vousy a kníry. Bohaté vyobrazení tureckého harému a krásných, dlouhovlasých ženy v lázních Ingres a podobné obrazy zaujaly představivost Evropanů v 19. století a vytvořili poptávku po těchto produktech.
  • Vzhledem k tomu, že evropské země zvýšily své obchodní vztahy s Tureckem prostřednictvím koloniální expanze, byla henna přivážena do Evropy spolu s koberci, čajem a jiným luxusním zbožím. "Orientální ženy" z haremů na Středním východě byly v evropské představivosti vnímány jako tajemné a smyslné, jako kombinace nekonečně vyzývavých a nedotknutelných a současně barbarsky opulentních žen. Evropské a americké ženy, které byly zžírány příběhy exotického východu, jenž je šokovaly a dráždily zároveň, toužily po životě, který byl naplněný chtíčem, luxusem, vášní a mnoho dalším z toho, co chybělo v jejich vlastních životech.
  • Turečtí obchodníci byli rádi, že dodávají zboží, které evropským ženám přináší pocit, že jsou stejně přitažlivé a exotické jako orientální ženy. Jedním z produktů, které byly dodávány, byla právě henna. Odvážné evropské ženy si začaly barvit vlasy hennou ve druhé polovině 19. století a také experimentovali s barvením nehtů a chodidel, aby převzali kouzlo žen na středním východě. Poté se na tureckých a perských kobercích obklopily orientálním stylem a předpokládaným exotickým sebe-realizačním postojem.

  • Madame Patti, slavná viktoriánská operní sopranistka, kráska, prominentní a mezinárodní hvězda, si barvila své hnědé vlasy hennou už během konce 18. století. Bylo jí přisuzováno uvedení henny do evropského módního mainstreamu. Moderní ženy obdivovaly její husté kaštanové vlasy a napodobovaly ji. V roce 1900 byla druhou nejvíce známou ženou v Anglii, hned po královně Viktorii, byla to superstar a diva. Muži hrozili, že se zabijí, pokud je Madame Patti nepřijme za milence. Ženy toužily být jako ona: bohaté, krásné, slavné, exotické, romantické a zbožňované, s hřívou “hennových” vlasů. Ženy si toužily koupit aspoň hennu, když už si nemohly koupit její kouzlo. I na vrcholu své slávy, když její vlasy začaly šedivět, používala stále hennu, aby si udržela svoje vlasy mladé, husté, dlouhé, tmavé a lehce načervenalé.
  • Během pozdní viktoriánské a časné edvardijské éry, nosily ženy velmi dlouhé vlasy a ukazovaly je v luxusních čepcích a vlasových ozdobách. Mnohé z nich používali Hennu, aby si udrželi vlasy elegantní a husté a aby zakryli svoje bílé vlasy. V roce 1900 komentoval editor krásy pro "Queen" ladies v Londýně, že je překvapen novou módou pro bílé nebo světlé vlasy. Ženy si hennou zakrývaly své šedé a blonďaté vlasy na červené až kaštanové. Editor také komentoval, že i když kadeřníci v Paříži a v New Yorku tvrdili, že by mohli nabarvené vlasy zesvětlit zpět na bílé, v Londýně se tak nestalo a proces se nepodařilo bezpečně provést.
  • Na počátku 20. století si ženy v USA chtěly barvit vlasy, ale henna byl poněkud těžko dostupný a exotický import. Pokoušeli se tedy na barvení vlasů používat textilní barviva na bázi rostlin. Nicméně tyto byly zřídka vhodné pro vlasy, protože vyžadovaly vaření barvy nebo použití žíraviny. Pokoušely se také používat chemikálie včetně nově vyvinutých barviv na bázi uhelného dehtu, které se používali v textilním a kožešinovém průmyslu, zejména nově vyvinutý para-fenylendiamin. Tato využívaná chemie sice byla efektivní a fungovala, zároveň ale bohužel byla potenciálně smrtící. V únoru 1928 napsal jeden lékař článek pro Dobrý domácí časopis s názvem "Měla bych si barvit vlasy?" Tento článek následoval po řadě toxických otrav v New Yorku, způsobené kadeřníky, používající para-fenylendiaminové barviva. Doktor tvrdil, že jediné bezpečné a účinné barvivo na vlasy je henna. New York City v roce 1926 schválil pozměňovací návrh Sanitárního zákoníku, kde zakázal používání škodlivých chemikálií v barvách na vlasy a v kosmetice. Tento zákon měl ale malý efekt, protože ženy si prostě chtěly barvit vlasy.
  • V 1900 ovládal Egypt jak komerční pěstování henny, tak i její vývoz na západ. Inzerenti využili myšlenku, že Egypt je naplněný dávnými poznatky a starými recepturami a je více sexy, exotický, vášnivý a tajemnější než cokoliv, co může USA nabídnout. Objev hrobky krále Tutanchamona a popularita Rudolfa Valentina coby "Šejka", ovlivnila významnou měrou egyptskou ikonografii a tím i mnoha produktů z henny.

  • Během 20 a 30 let devatenáctého století převládala na trhu s barvivy v USA henna a směsi henny, indiga, cassie a dalších chemikálií (nazývané hnědá henna, černá henna a neutrální henna) až do té míry, že veškeré barvy na vlasy, byly označovány jako "henna". Dokonce se prodávala i "bílá henna", která rozhodně nebyla henna, ale bílý alkalický prášek, který byl míchán s peroxidem a měl vlasy učinit platinově bílé, jako vlasy bohyně "Jean Harlow".
  • Zdravotní rizika "tajných" formulí pro barvení vlasů, stejně jako zdravotní rizika nehygienických kadeřnických postupů, vedla v 30. letech 20. století k regulaci, školení a licencování amerických kosmetologů. To bylo na jednu stranu dobré, protože tito vyškolení kosmetologové bezpečněji manipulovali s potenciálně nebezpečnými chemikáliemi na vlasy, ale na druhou stranu nešťastné v tom, že zároveň propagovali a podporovali chemická barviva nad těmi přírodními a to bez uznání možných účinků na zdraví.
  • Byla zde silná předpojatost k "vědecky krásné a moderní chemii" a s každou aktualizací kosmetologických učebnic se zmiňování henny zmírňovalo, až se přešlo na krátké a nepřesné zmínky, doprovázené silnou výzvou, aby se jí ženy zcela vyhnuly. V době, kdy neexistoval žádný způsob, jak zjistit, co obsahuje směs hennové barvy, bylo toto varování naprosto smysluplné, protože mnoho z neuvedených přísad reagovalo se syntetickými barvami zcela katastrofálně.
  • Lucille Ball a další hollywoodské krásky, si barvily vlasy čistou hennou, pokud ji sehnaly. Henna byla do USA dovážena z Egypta a na západní polokouli nebyla pěstována (s výjimkou několika míst v Karibiku, kde byla pěstována přistěhovalci z Indie.) Dodávka henny do USA byla vzácná a nespolehlivá a také díky tomu se postupně přestávala používat.
  • FDA, výrobci chemikálií a lékaři si uvědomovali, že parafenylendiaminové (PPD) barviva způsobují závažné alergické reakce a mohou být smrtelné, ale ženy trvali na jejich používání. V pozdních třicátých letech dvacátého století se FDA a výrobci barviv na vlasy shodli na tom, že pokud by byla úroveň parafenylendiaminu v barvách udržována pod šesti procenty, nebyly by potřebné žádné varovné štítky a výrobci by tak byli chráněni před stíháním při zranění klientek. (pozn. překladatele: V Evropě jsou do dneška povolena 4% PPD v běžně dostupných barvách, ale například barvy NATULIQUE z řad “zelené chemie” obsahují max 0,5% PPD a to pouze v nejtmavších odstínech)
  • Odstranil se tak okamžitý problém vážně zraněných lidí při barvení vlasů, ale zároveň se tak  maskovalo nebezpečí alergické reakce, která zahrnovala mnoho dalších problémů, jako například zvýšenou citlivost na chemické látky, astma, vypadávání vlasů, puchýře a další reakce. Toto omezení obsahu parafenylendiaminu se ale netýká jen odhalení zdravotních rizik spojených s touto chemikáliím na klientovi. Mnozí kadeřníci zjistili, že se po čase stali tak alergičtí na parafenylendiamin, že museli opustit svou profesi a najít si jiné uplatnění. (Podle některých studií, které nejsou financovány průmyslem pro barvení vlasů, čtyřicet pět procent kadeřníků/kosmetologů je senzibilizováno na parafenylendiamin a má vyšší riziko rakoviny než obecná populace!). Mnoho lékařů doporučuje pacientům s vysokým rizikem rakoviny, aby přestali používat chemické barvicí prostředky na vlasy a porodníci pravidelně doporučují klientkám, aby si během těhotenství nebarvily vlasy syntetickými barvivy.
  • Což ukazuje, že výhody henny byly zapomenuty ve prospěch používání levnějších, předvídatelně rizikových a vysoce ziskových chemických barviv a nebezpečí těchto chemických barviv byla zcela ignorována.
  • Henna je i nadále oblíbeným barvivem na vlasy v severní Africe, na Arabském poloostrově, v Levantě a v jižní Asii. Ačkoli i zde bohužel začínají být západní chemické kosmetické výrobky preferovány těmi klienty, kteří mají pocit, že moderní vynálezy jsou vždy lepší. Mnozí ale stále dávají přednost henně před syntetickými barvami, protože jsou výrazem jejich historie a kulturního dědictví a také proto, že s hennou jsou jejich vlasy stále zdravé a krásné.

Kapitola 4: Jak si barvit vlasy hennou?

  • Barva, kterou s pomocí henny získáte, vždy závisí na vaší přirozené barvě vlasů. Čím tmavší jsou vaše vlasy, tím tmavěji henna chytá a obráceně.
  • Vzhledem k tomu, že molekula červeno-oranžového barviva je vázána na keratin, který obklopuje pigmentové jádro vlasů, výsledná barva se liší jak u každého vlasu a tak u každého člověka. Zbarvení henny je “průsvitné” a mísí se s vaší vlastní barvou. Vlasy obarvené hennou vypadají tak, jako by přesně takové vyrostly! Hennovou barvu můžete zcela bezpečně aplikovat i na barvené, odbarvené a melírované vlasy, ale používejte pouze čistou směs henny a bylin bez dalších chemikálií.
  • Henna dělá zázraky i na afrických vlasech! Neobarví je červeně, ale dá jim jen červený odlesk, také lehce zjemňuje zvlnění a udělá vlasy hedvábně jemné. Henna se vypláchne z dredů, copánků a kudrnatých vlasů a aplikuje se i do rozpuštěných vlasů.
  • Kvalitní a čistá henna vlasy posiluje, dává jim lesk a opravuje poškození chemickými procesy. Henna, v kombinaci s přírodní barvou vlasů, přináší krásné a přirozené výsledky. Pokud se rozhodnete hennu používat, vyzkoušejte si ji nejdříve na vlasech sebraných z kartáče, abyste zjistili, jak vámi vybraný odstín vypadá. Až potom ji aplikujte na celou hlavu.

Jak míchat hennu?

  • Hennu je vhodné míchat s mírně kyselou tekutinou a to ze dvou důvodů. Celulóza v henně musí být rozpuštěna, aby bylo barvivo k dispozici. Toto uvolňování barviva nejlépe funguje s citronovou šťávou, tato kombinace je velmi efektivní. Vodíkové atomy na rohu molekuly lawsonie musí zůstat neporušené, dokud se lawsonie neváže s keratinem ve vlasech. To způsobí, že barva bude krásně sytá a trvalá. Pokud se vodíkové atomy dobře neuvolní předtím, než nebude henna ve vašich vlasech, barva bude více oranžová a bude slabší.
  • Smíchejte hennu s citronovou šťávou tak, abyste vytvořili pastu, stejně hustou jako např. bramborová kaše. Balená citronová šťáva bude fungovat stejně dobře jako čerstvě vymačkaná. Pokud je vaše kůže citlivá na citron a po použití henny vás svědí, použijte pomerančovou nebo grepovou šťávu, nebo jinou, o něco méně kyselou kapalinu. Ocet a víno fungují také, ale směs potom smrdí. Nepoužívejte jogurt, protože bílkovina narušuje uvolňování a zachytávání barviva. Mírně kyselé bylinné čaje se také dají dobře použít. Pokud je tekutina, kterou mícháte do henny stejně kyselá jako citronáda, je vyhovující a dostatečná.
  • Nemíchejte hennu s kávou. Nezmění tím svou barvu, vůně nebude příjemná a navíc si můžete přivodit bolesti hlavy. Prášek z hřebíčku může zesílit barvu, ale může také podráždit pokožku.
  • Nemíchejte hennu s vroucí vodou. Barvivo z henny, která se míchá s vroucí vodou ztrácí na intenzitě a půjde spíše do oranžova. Naopak směs smíchaná s citronovou šťávou postupně ztmavne do bohaté, přirozené tmavě červené barvy. Pokud máte pocit, že citronová šťáva je pro kůži drsná, míchejte citronovou šťávu napůl s destilovanou vodu. Můžete použít jiné čiré ovocné šťávy nebo kyselé čaje a raději nepoužívejte vodu z vodovodu.
  • Nechte hennovou směs přes noc (nejlépe 8 hodin) zakrytou pod igelitem při pokojové teplotě cca 21 stupňů Celsia, henna tak lépe a pomalu uvolní barvivo. Aby mohlo barvivo nejlépe migrovat do vlasů, musí být postupně uvolněno z listu rostlin. Toto pomalé uvolnění v kyselém prostředí vám přinese ty nejlepší výsledky. Pokud spěcháte, dejte směs na teplé, ale ne horké místo. Henna pak bude připravena za dvě hodiny, při 35 stupních Celsia.
  • Před nanesením henny, přimíchejte trochu více citronové šťávy nebo kyselého čaje, aby měla pasta konzistenci jako jogurt.

Na jaké vlasy můžete hennu používat?

  • Kvalitní hennu můžete bezpečně aplikovat na vlasy barvené, bělené a chemicky ošetřené.  A stejně tak naopak, můžete použít syntetické barvy a zesvětlení na vlasy, které byly ošetřeny kvalitní hennou. Toto platí pro barvení hennou a cassií!

Chemicky zesvětlený vlas a následně nabarvený směsí henny, cassie a bylinek

  • Pozor na neodborné zesvětlování a na zesvětlování směsí, obsahující velký podíl indiga! V tomto případě vlasy dost pravděpodobně zmodrají či zezelenají. 
  • Pokud chcete dělat změnu barvy, zesvětlovat vlasy či přecházet z chemie na hennu nebo obráceně, využijte služeb specializovaného salonu.

Zesvětlování tmavě hnědé přírodní barvy s vysokým podílem indiga.

NEZAPOMEŇTE ale:

  • Při míchání henny nešetřete. Více směsi a delší aplikace znamenají bohatší barvu.
  • Pokud se vám vaše barva líbí, můžete několikrát nabarvit jen odrost a nebarvit pokaždé celé délky vlasů.
  • Noste rukavice, protože by jste si mohli zbytečně zabarvit (poškodit) ruce.
  • Pokud se vám henna špatně vyplachuje, napusťte si vanu plnou vody a na nějakou dobu si hlavu ponořte, potom vlasy vyždímejte a pláchněte ve sprše.
  • Henna funguje i na vouscích a knírech 😉

Zdroj: google

Kolik henny aplikovat?

Doporučuje se s hennou nešetřit, gramáže platí pro již namíchanou směs!

  • 100 g na krátké vlasy.
  • 200g na vlasy dlouhé na krk (k límečku).
  • 300 g na vlasy pod ramena.
  • 500 g na dlouhé vlasy.

Před aplikací henny si vlasy umyjte a vysušte je. Vlasy dobře pročešte, abyste je mohli snadno rozdělovat.

  • Aplikujte větší množství směsi do sekcí v množství, jako když dáváte krém na dort. Ujistěte se, že všechny vaše vlasy jsou hustě pokryté směsí a nebojte se aplikovat barvu na pokožku hlavy. Tato technika je velmi odlišná od aplikace při chemickém barvení.
  • Nebojte se, že se zašpiníte a nebojte se používat spoustu henny. Tento proces je relaxační, ochlazující a existují lékařské důkazy o tom, že henna může potlačit bolesti hlavy. Pokud budete mít během barvení pocit těžké hlavy, můžete si dát pauzu a poté pokračovat. Při aplikaci “vmasírujte” hennu do pokožky hlavy a když budete hotovi, můžete si dát šlofíka. Když si ženy v severní Africe a na Středním východě aplikovaly hennu, byl to celodenní proces, který zahrnoval zábavu, jídlo, drby s přáteli, několik lázní a masáž celého těla.
  • Pokud už jsou všechny vaše vlasy plné hennové směsi, obalte je igelitem, očistěte kontury a uši a nechte působit na 2 - 4 hodiny. Pokud jsou vaše vlasy velmi odolné vůči barvivu nebo pokud se pokoušíte úplně zakrýt bílé vlasy, můžete nechat směs působit déle, dokonce i přes noc. Najděte si pohodlné místo a jděte spát, nezapomeňte si položit na polštář ručník.
  • Následně hennu z vlasů vypláchněte. Pokud máte velmi dlouhé vlasy a je pro vás těžké hennu vypláchnout, lehněte si do vany plné vody a na chvíli se ponořte, henna se pak vypláchne z vlasů snadněji.
  • Pokud potřebujete, můžete zbytky henny vyšamponovat, ale doporučujeme šampon nepoužít a vlasy umýt o den, dva později. 

Shrnutí:

  • Vašim vlasům může trvat až 3 dny, než se v nich “usadí” konečná barva. Jedná se o proces oxidace, jako když rozříznete jablko a necháte ho na vzduchu, také postupně mění svou světlou barvu na hnědou.
  • Nešetřete a nanášejte dostatek směsi. Hustší aplikace a delší působení znamená bohatší barvu. Použijte hennu jako když natíráte krém na dort, aplikujte dostatek směsi i na pokožku hlavy.
  • Pokud chcete, můžete několikrát nabarvit pouze odrosty mezi aplikací henny na celé délky vlasů. Hennu si můžete na vlasy aplikovat tak často, jak se vám líbí. Henna je dobrá pro vás i vaše vlasy (pozn. překladatele: Jen pamatujte, že se henna vrství a barva tím tmavne/stává se sytější).
  • Noste rukavice, protože hena vám zabarví ruce. Pokud si nevezmete rukavice, budete mít ruce zabarvené i měsíce. A neříkejte, že jsem vás nevarovala 🙂
  • Henna funguje i na vouscích a knírech!
  • Musíme se jen vyrovnat s tím, že máme na pár hodin na povrchu vlasů (a vousů) tzv. “zelený plášť”.

Někteří lidé prostě milují vůni henny, která ve vlasech zůstává. Říkají, že je tato vůně zemitá, přirozená a sexy. Někteří lidé ji ale nesnášejí. Vůně henny zmizí za pár dní. Zde je několik věcí, které můžete udělat, pokud vůni nemáte rádi:

1) Do směsi, která barví do hněda, přidejte mletý hřebíček. Může to malinko ztmavit výsledný odstín, ale vlasy pak krásně voní.

2) Opláchněte vlasy výluhem z levandule nebo rozmarýnu.

3) Do hennové směsi přidejte skořici, ta nezmění barvu henny a zároveň jí dodá pěknou vůni.

4) Přimíchejte do směsi lžíci práškového zázvoru, ten vůni henny potlačuje.

5) Pohybujte se pár dní v blízkosti psa a sveďte ten smrad na něj 🙂


Kapitola 5: Jak barvit na hnědo s pomocí henny a indiga?

  • Indigo je rostlina, která má modrou molekulu barviva. Právě Indigo barví džíny na tmavě modrou. Můžete si s ním barvit vlasy a krýt bílé vlasy úplně bez chemikálií a to v různé kombinaci s hennou. Používáte-li na bílých vlasech jen hennu, barva je měděno červená. Používáte-li pouze indigo, barva je modrá. Pokud zkombinujete hennu a indigo, získáte barvu hnědou. Pokud použijete více henny než Indiga, barva bude teplá, červeno hnědá. Pokud je ve směsi více indiga, barva bude tmavě hnědá.
  • Je naprosto bezpečné aplikovat kvalitní směs henny a indiga na barvené, zesvětlené a chemicky ošetřené vlasy. Můžete také použít syntetické barvy, zesvětlovač a jiné“chemické ošetření” přes hennu a indigo, pokud v barvících směsích nejsou žádné kovové sloučeniny (pozor však při větším podílu indiga ve směsi!)

Jak míchat hennu a indigo?

  • Nejprve si připravte hennu, jak je uvedeno výše. Když jste připraveni barvit vlasy, přimíchejte indigo. Indigo je nutno použít okamžitě. Nečekejte tudíž na uvolnění barviva. Smíchejte indigo s vodou těsně před tím, než budete připraveni ho použít. K indigu nepřidávejte citronovou šťávu, stačí použít vodu a můžete přidat špetku soli pro mírně zásaditý roztok. Pro vytvoření středně hnědé barvy se míchá stejné množství henny a indiga. Můžete udělat teplou hnědou barvu smícháním 2/3 henny a 1/3 indiga a nebo tmavě hnědou barvu smícháním 1/3 henny a 2/3 indiga.
  • Pokud je směs hustá, přidejte trochu černého čaje nebo vody. Rozmíchejte směs důkladně pokud nechcete mít flekaté vlasy. Míchejte směs víc, než si myslíte, že ji potřebujete rozmíchat.  A pak ji ještě trochu rozmíchejte 🙂

Jak používat směs henny + indiga:

  • Umyjte a osušte si vlasy před tím, než aplikujete směs henny a indiga. Pročešte si vlasy, abyste je mohli snadno rozdělit. Nanášejte pomocí štětce nebo rukama.
  • Když jsou všechny vaše vlasy pokryté směsí, obalte je igelitovou fólií, očistěte vlasy a uši a nechte působit po dobu 2 - 4 hodin. Pokud máte chuť, zdřímněte si.
  • Umyjte směs z vlasů, nezapomeňte, že barvě trvá 2 dny, než se ustálí. Pokud uvidíte zelené odstíny, nepanikařte. Během dvou dnů indigo zoxiduje a toto zbarvení zmizí.

Mix henny a indiga pro červeno hnědou:

  • Stejně jako výše, ale použijte dva díly henny na jeden díl indiga.

Mix henny a indiga pro tmavě hnědou:

  • Postupujte stejně, ale použijte jeden díl henny na dva díly indiga.

Mix henny a indiga pro velmi tmavě hnědou:

  • Postupujte stejně, ale použijte jeden díl henny na čtyři díly indiga.

Mix henny a indiga pro méně měděně červený odstín:

Postupujte stejně jako výše, ale použijte čtyři díly henny na jeden díl indiga.

Jak míchat hennu, amlu a indigo pro chladnější hnědou:

  • Amla je rostlina, která má plody s velmi vysokým obsahem kyseliny askorbové. Amla je sušená a rozemletá bobule této rostliny. Můžete ji přidat do směsi henny a indiga a vytvořit tak chladnější hnědou barvu.
  • Při míchání postupujte stejně, jako je uvedeno výše u směsi henny a indiga s tím, že než smícháte tyto dvě složky dohoromady, přímícháte do henny amlu v poměru 1:3 (amla:henna). Poté přidejte do směsi vodu tak, aby měla konzistenci jako jogurt.


Kapitola 6: Barvení vlasů na černý odstín s hennou a indigem

  • Černá syntetická barviva na vlasy způsobují větší alergickou reakci než jakákoli jiná barva. Pokud vás svědí pokožka nebo máte, po barvení tmavou barvou, puchýře, nepoužívejte už klasické chemické barvy, může to být už jen horší. Alergické reakce na barvy na vlasy mohou být život ohrožující. Přejděte na hennu a indigo, abyste si vlasy barvili bezpečně. Na čistou hennu a indigo nebudete mít alergickou reakci a vaše vlasy budou navíc zdravější, lesklé a silnější. S touto směsí si můžete bezpečně a krásně nabarvit vlasy, nebo krýt bílé vlasy a to vše bez para-fenylendiaminu nebo jiných chemikálií!
  • Henna je rostlina, která má červenou-oranžovou molekulu barviva a uvolňuje barvivo v mírně kyselé směsi. Indigo je rostlina, která má tmavě modrou molekulu a uvolňuje barvivo v mírně zásadité směsi. Pokud nabarvíte bílé vlasy hennou, dostanete měděno-červenou barvu. Pokud zkombinujete hennu a indigo v jedné směsi, bude mít hnědou. Pokud nejprve nabarvíte vlasy henou, opláchněte a okamžitě nabarvíte indigem, získáte krásné černou! Tyto barvy jsou trvalé. Můžete si také bezpečně a trvale aplikovat hennu a indigo i na chemicky barvené vlasy.
  • Pokud uvidíte nazelenalý odstín, nepanikařte. Za den nebo dva zmizí, jak indigo zoxiduje. Barvě trvá dva až tři dny, než se usadí a ustálí barevný odstín ve vlasu. Někdy jsou bílé vlasy odolné vůči barvivu a možná je budete muset barvit víckrát, případně nechat hennu a indigo působit delší dobu.
  • Někteří lidé zjistili, že se jim barva po několika týdnech vymývá do načervenalé, je to proto, že indigo bledne. Molekula indigového barviva se neváže na keratin stejně jako henna. Indigo barví vlasy stejně jako džíny a ty také vyblednou. Můžete si mezi barvením vlasy oživit směsí, kde je 10% henny a 90% indiga. Můžete si také několikrát nabarvit jen kořínky, mezi aplikacemi směsi na celou délku vlasů (abyste tak předešly tmavnutí délky a světlejším odrostům).
  • Pokud  nechcete být "infantilní, stará, modrá dáma", nepoužívejte na barvení vlasů samotné indigo 😉 (Pozn. překladatele: ale pokud chcete být tak trochu "punky", aplikujte si na vlasy indigo a pak si vlasy nechte odborně zesvětlit, budete modrá jedna báseň 🙂 )

Kapitola 7: Jak henna a indigo barví v různých barvách vlasů?

  • Každý člověk má jinou barvu vlasů, odlišnou stravu a různé okolní podmínky. Henna bude na každém jiná. Tato příručka je teoretická pomůcka k potenciálním výsledkům, nikoliv zárukou ke stejným výsledkům.
  • Lidé mají různé barvy a textury vlasů. Vlasy každého člověka reagují trochu jinak. Ačkoli výsledky henny nejvyšší kvality jsou velmi podobné, můžete vám některá vyhovovat lépe, než jiná. Jedná se o rostliny, rostoucí v různých půdách, za různých podmínek. Budete jich muset vyzkoušet několik, abyste zjistili, co vám nejvíce vyhovuje.
  • Henna a indigo zbarví pouze obal/vnější šupinky vlasů, nemění barvu melaninových zrn uvnitř vlasů. Odstín vašich barvených vlasů bude kombinací barvy henny a vaší přirozené barvy. Pokud barvíte šedivé vlasy, bude se barva na ještě přirozeně pigmentovaných a už bílých (bez pigmentových) vlasech lišit.
  • Bílé vlasy jsou často obtížně barvitelné, protože bez pigmentové vlasy rostou rychleji a více, než vlasy s pigmentem. Henna a indigo obarví i bílé vlasy, ale někteří lidé je potřebují obarvit více než jednou, aby získali krytí, které chtějí. Krytí bílých vlasů můžete zlepšit přidáním poloviny lžičky soli na 100g indiga. Odrosty s hennou a indigem můžete barvit tak často, jak chcete, protože to nepoškodí ani vás, ani vaše vlasy. Opakovaná aplikace henny a indiga nasytí vlasy více barvou.
  • Pokud byste používali pouze indigo, vlasy by nebyly tak jemné, vyživené a hedvábné, jako jsou s hennou. Pokud chcete začít barvit vlasy hennou a indigem, zkuste to nejprve na vlasech, které vám zůstávají v kartáči. Vytvořte si směs, o které si myslíte, že by mohla fungovat a vtlačte vlasy do této směsi. Nechte je tam pár hodin a opláchněte. Provádějte tyto testy tak dlouho, dokud nezískáte výsledek, který se vám bude líbit. Teprve potom nabarvěte celé vlasy. Nezapomeňte, že výsledky jsou u každého jedince jiné.

Kapitola 8: Co je Cassia?

  • Namletá cassia vypadá velmi podobně jako henna, je to vynikající kondicionér, který dělá vlasy lesklé a pevné a navíc ozdravuje i pokožku hlavy. Pokud casii smícháte s vodou a necháte působit do hodiny, barva vlasů se nezmění, ale budou pevné, zdravé a lesklé. Cassii samotnou lze použít i jako masku na zesvětlené vlasy k opravě chemických škod.

  • Cassia obovata, angustifolia a alata mají vysoký obsah antrachinonů a kyseliny crysofanové a jsou velmi účinnými inhibitory kůže, chrání před napadení roztoči, bakteriálními a mikrobiálními onemocněními. Cassia alata, která má vysoké množství antrachinonů a kyseliny krysofanové, se tradičně používá k léčbě ekzémů, svědění a kožních infekcí. Cassia s vysokým obsahem antrachinonů a kyseliny krysofanové je skutečně účinná při podpoře zdravé pokožky a vlasů.
  • Molekula kyseliny chrysofanové má zlatou barvu a může barvit vlasy stejným způsobem jako henna. Pokud namícháte kasii a citrónovou šťávu a necháte ji uležet po dobu 12 hodin, uvolní se zlatá molekula kyseliny chrysofanové. Pokud aplikujete citronovou / cassiovou směs na vlasy bez pigmentu a necháte ji působit několik hodin, zanechá na vlase jemný zlato-béžový nádech. Cassia může být použita k tomu, aby se blond vlasy leskly více do zlatava.
  • Pokud přimícháte lžíci henny do 100g cassie, můžete udělat teplou zlatou nebo jahodovou blond. Stačí trochu henny, aby se cassia zbarvila a podpořila tak červený (teplý) odstín u světlých vlasů. Cassia zafunguje jako barvivo pouze u blondýnek a bílých vlasů, nikoliv na tmavších vlasech.  S cassií nemůžete zesvětlit ani nijak obarvit tmavé vlasy.
  • Pokud máte velmi tvrdou vodu, minerály mohou s cassií na vlasech reagovat do zelena, hněda nebo dokonce do černa. Pokud si myslíte, že máte tvrdou vodu, nejprve směs vyzkoušejte!

Kapitola 9: Shrnutí

  • Henna jsou usušené a na prášek rozemleté listy rostliny lawsonia inermis. Henna není chemického původu, je to malý strom nebo velký keř, který roste v poušti. Zemědělci v suchých oblastech pěstují hennu a udržují tak zemědělskou půdu chráněnou před pouští. Peníze za hennu pomáhají zemědělcům udržovat své farmy a rodiny, když už jiné plodiny díky suchu umírají.

  • Neexistuje žádná "černá henna", "neutrální henna", "blonďatá henna", "hnědá henna" nebo jakákoli jiná barva henny. Jediná barva pochází z červeno oranžové molekuly barviva v henně nebo-li lawsonia inermis. Všechny tyto ostatní barvy můžete vyrobit tak, že smícháte hennu s indigem a cassií, což jsou dvě další rostliny, případně s podporou dalších bylin typu amla.
  • Zapomeňte na to, co jste slyšeli o henně způsobující "upálené vlasy", "nedýchatelnost", "obalování vlasů” a "vytváření nepřirozené barvy". To jsou problémy způsobené kovy a chemikáliemi přidávanými do henny. Henna je dobrá pro každé vlasy! Henna vlasy posiluje, zbavuje je lupů a chrání vlasy před poškozování UV zářením. Henna dělá vaše vlasy zdravé, pevné, krásné a hedvábné.
  • Používejte pouze hennu, indigo a cassii, které jsou testovány nezávislými laboratořemi  a certifikovány, které jsou čerstvě dovezeny znalým dodavatelem. "No name" henna v obyčejných obchodech je zřídkakdy dobrá, je zpravidla "písečná" a zastaralá a je často míchána s neuvedenými složkami, včetně para-fenylendiaminu. Jakmile zkusíte dobrou hennu, už se nikdy nevrátíte k levným náhražkám.
  • Pokud vás po každém barvení syntetickou barvou na vlasy svědí pokožka nebo máte v hlavě puchýřky a boláčky, přestaňte ji používat. Alergie se zhorší a může být život ohrožující. Použijte místo toho kvalitní hennu, která nemá žádný parafenylendiamin, žádné kovové soli, žádný amoniak a žádný peroxid. Jsou to pouze sušené a rozemleté listy rostlin. Nicméně, každý člověk může být na něco alergický a proto je dobré provést test přímo na kůži.
  • Můžete kdykoli použít kvalitní hennu přes vlasy nabarvené chemickou barvou a také můžete použít syntetické barvy na vlasy nabarvené kvalitní hennou. Pouze nedovolené kovové sloučeniny v levných hennových směsích budou špatně reagovat s aktivátory v syntetickém barvě. Pokud henna nemá tyto kovové sloučeniny, není s kombinací těchto dvou typů barvení žádný problém. Výsledky však mohou být nepředvídatelné, proto je třeba nejdříve barvu otestovat! Kombinace zesvětlení a indiga nepoškodí vaše vlasy, ale může to způsobit nepříjemný zelený/modrý odstín.
  • Pokud jste někdy měli alergickkou reakci na tzv. dočasné tetování “černou hennou”, je velmi vysoké riziko, že budete alergičtí na černou chemickou barvu. Tatéři, kteří dělají tzv. tetování henou, používají vysokou koncentraci parafenylendiaminu na kůži a para-fenylendiamin je prakticky ve všech trvalých oxidačních barvivech na vlasy. Pokud jste jako dítě měli toto tetování a měli jste nějakou svědivou reakci, bude pro vás v dospělosti velmi nebezpečné použít chemické barvu na vlasy s obsahem PPD. Proto takové barvy nepoužívejte a zůstaňte v bezpečí.

  • Vždy nejprve otestujte vlasy. Výsledky Henny se liší podle základní barvy vlasů. Pokud chcete přejít na barvení vlasů hennou a indigem, zkuste nejprve obarvit vlasy, které vám zůstaly v kartáči. Vytvořte požadovanou směs z henny a indiga a vložte do ní vlasy. Nechte pár hodin působit a opláchněte. Provádějte testy až do doby, kdy najdete výsledek, který se vám bude líbit, teprve potom aplikujte směs na všechny vlasy. Nezapomeňte, že výsledky barvení hennou jsou poněkud odlišné u každého člověka!
  • Barvení hennou není obtížné. Míchání a doby působení mohou být velmi přibližné. Ženy si barvily vlasy hennou minimálně před pěti tisíci lety a neměly odměrky, váhy ani učebnice. Stačí se do toho pustit, vyzkoušet několik variant a pak už jen dělat to, co vám nejvíce vyhovuje.
  • Nemusíte spotřebovat hennu ani ostatní rostlinky naráz. Utěsněnou hennu uchovávejte v mrazáku, zůstane tak čerstvá po celý rok. Stejně můžete uchovat i namíchanou hennu s vodou, ale opět těsně uzavřenou a vydrží vám také rok. Nezamrazujte ovšem indigo nebo indigovou pastu. Indigo uchovávejte opět uzavřené, nejlépe v tmavé zásuvce nebo skříni. Zůstane čerstvé po celý rok. Indigová pasta přestává barvit  ½ hodiny po jejím smíchání, pak ji můžete vyhodit. Neskladujte indigovou pastu nebo směs henna+indigo. Cassii udržujte utěsněnou v tmavé zásuvce nebo skříni.
  • Vždy noste rukavice! Henna a indigo barví kůži. Nejjednodušší způsob, jak dostat hennu do vlasů, je zapracovat ji rukama. Navíc si děláte příjemnou masáž hlavy.
  • Vždy používejte dostatek henny. Nanesení jemné vrstvy jako při barvení nebo tónování s hennou nefunguje. Dávejte do vlasů tolik henny, jako byste promazávali dort.
  • Citronová šťáva může být pro vaši pokožku nebo vlasy příliš agresivní. Pokud máte pocit suchých vlasů nebo vás svědí pokožka, vyměňte polovinu citronové šťávy za vodu nebo pomerančový džus. Pokud si myslíte, že vaše voda obsahuje chemikálie a minerály, použijte destilovanou vodu. Můžete použít ibišek, bylinkový čaj s citronem nebo jiné ovocné šťávy ... jakákoliv čistá kyselá tekutina v kombinaci s hennou udělá dobrou práci.

  • Při aplikaci oddělte vlasy do sekcí, které nejsou větší než 2-3 cm. Musíte mít všechny vlasy hustě pokryté hennou, jinak neudělá dobře svou práci.
  • Vždy počkejte tři dny, abyste zhodnotili a viděli výslednou barvu vlasů. Henna i indigo procházejí chemickou změnou v kontaktu se vzduchem. Barva se prohlubuje a dolaďuje. Nepanikařte, když si opláchnete vlasy a máte pocit, že je barva jiná, než jste chtěli.
  • Aplikace henny je malinko “bordelutvorná” :). Oblékněte si šaty s velkým výstřihem, zakrejte se ručníkem a na podlahu položte noviny. Z husté “kaše” mohou padat kousky. Pokud henna a indigo něco zašpiní, vyperte to s bělícím prostředkem.
  • Kolik henny budete potřebovat k jedné aplikaci?
  1. 100 g na krátké vlasy.
  2. 200g na vlasy dlouhé na krk (k límečku).
  3. 300 g na vlasy pod ramena.
  4. 500 g na dlouhé vlasy.
  • Do směsi nepřidávejte velké množství oleje ani vejce. Ty zabraňují uchytávání barviva.
  • Můžete používat hennu tak často, jak jen chcete. Je to dobré jak pro vás, tak pro vaše vlasy.

 

Zdroj: http://www.hennaforhair.com/freebooks/hennaforhair.pdf / Překlad: Hana Moneam